XII edycja Akcji Labirynt 1-23 czerwca 2022
Bezpłatne warsztaty artystyczne dla szkół podstawowych
Tegoroczna, XII już edycja Akcji Labirynt ma ochotę zapytać „Hej, przyjacielu, jak się masz?” Spróbujemy wyjaśnić także, co mogą mieć wspólnego: muzyka świata, zabawy na podwórku, kosmiczne iluminacje i wybrane przez nas słowo klucz – „wzajemnie”? Interesują nas też tak ważne sprawy jak dobry humor, wspólna i twórcza zabawa.
Program edukacyjny i artystyczny Akcja Labirynt łączy potencjał młodych artystów różnych dziedzin z aktywnym udziałem uczniów i nauczycieli. Organizowany od 2010 roku przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich we współpracy z Sinfonią Varsovią, łączy się co roku z tematem przewodnim międzynarodowego festiwalu „La Folle Journée”, a zwłaszcza jego polską edycją odbywającą się w Teatrze Wielkim w Warszawie.
W tym roku zaproszeni przez nas artyści obmyślili trzy działania, w których sprawdzimy, jak sztuka może poruszać nasze myśli, uczucia i wyobraźnię, jak może sprawić, że świat wokół będzie bardziej przyjazny.
JĘZYK ŚWIATA
Wszystkie społeczności na świecie mają swoją muzykę, którą można razem śpiewać, grać i zatańczyć. Możemy wypowiedzieć się muzycznie lub posłuchać tego, co inni nam przekazują poprzez muzykę. Czujemy, że każdy z nas jest inny, ma inne zdolności i predyspozycje, zamiłowania, ale wszyscy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni: jak instrumenty w zespole, jak dźwięki w piosence i słowa w zdaniu. Warsztat Gwidona Cybulskiego to muzyczna podróż po dalekich lądach z pomocą fascynujących, egzotycznych instrumentów.
KOSMICZNE POŁĄCZENIE
Performerki Ewa i Jola zabiorą uczestników w nieziemską podróż do świata gestów i kosmicznej iluminacji. Zabawy taneczne i teatralne, połączone z animacją odblaskowych rekwizytów, posłużą szukaniu ruchów i gestów odpowiadających na pytanie „Co nas łączy?”. Uczestnicy będą ruszać się, bawić się światłem i jego odbiciem, byw efekcie stworzyć świetliste fotografie, będące obrazami wspólnych refleksji.
PRACOWNIA MAŁEGO TEATRU
Warsztat pedagogów teatru to mobilne laboratorium teatralne, inspirowane tradycją teatru obwoźnego, w którym skrzynie wypełnione rekwizytami stwarzają scenografię i przestrzeń do zabawy, do dynamicznej, wspólnej aktywności twórczej. W tym działaniu każdy uczestnik stać się może eksperymentującym artystą, może zabrać głos, wpłynąć na efekt pracy. Artyści Pracowni mają pomysł na pewne laboratoryjne doświadczenie, a rzecz dotyczyć będzie spraw nam najbliższych. W dni bezdeszczowe działamy plenerowo.
Zapraszamy do zapisów!
Warsztaty odbywają się w czerwcu 2022 w siedzibie Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272.
Zapraszamy klasy I-VIII i staramy się zapisywać je tak, aby o jednej godzinie startowali uczniowie z tej samej grupy wiekowej. Z zapisanych klas formujemy około 15- osobowe grupy.
Każda grupa bierze udział w trzech 25-minutowych warsztatach, co razem z krótkimi przerwami
zajmuje 90 minut.
Można zapisać grupę na godzinę 9.00 lub 11.00. Prosimy o wcześniejsze przybycie J, aby wszystkie warsztaty mogły wystartować punktualnie.
Dni do wyboru w czerwcu:
1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 17, 20, 21, 22, 23
Zapisy na warsztaty: akcjalabirynt@muzykajest.pl telefon: 515158504
Koordynacja i kierownictwo artystyczne:
Viola Łabanow
Projekt finansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerem projektu jest Sinfonia Varsovia.
„Nigdy czas tak szybko mi nie minął na wyjeździe z uczniami. Dzieci są zachwycone. My ze swej strony najbardziej cenimy profesjonalizm instruktorów. Naprawdę rzadko się zdarza, żeby profesjonalni artyści tak poważnie i dojrzale odnosili się do maluchów.”
„Bardzo interesujące i inspirujące warsztaty, przybliżające dzieciom świat muzyki w bardzo oryginalny sposób. Być może będą one dla niektórych dzieciaków inspiracją
do własnych poszukiwań w tym zakresie.”
„To co mnie zachwyciło, to rozbudzanie w dzieciach kreatywności, w tak umiejętny, interesujący, nieoczywisty sposób związany z zabawą.”
„Warsztaty były fantastyczne. Otwierają oczy, uszy, pozwalają dostrzec własny potencjał twórczy. Warsztaty bardzo aktywizują dzieci (i opiekunów) i dzięki temu dzieci naprawdę się angażują i przy okazji dobrze bawią.”
„Warsztaty pielęgnują umiejętność tworzenia czegoś, wiarę w siebie, wiarę, że ja mogę stworzyć coś interesującego. Wszystkie zajęcia oceniam na maksymalną liczbę punktów, bo były genialne.”
„Oprócz niezwykłych wartości umuzykalniających, należy też zwrócić uwagę, na to, iż warsztaty rozwijały umiejętność skupienia dzieci, nie sądziłam, że będą w stanie tak świetnie podołać temu zadaniu.”
„Możliwość zetknięcia się dzieci z nietypowymi instrumentami, otwarcie na muzykę w bardzo szerokim znaczeniu, pokazywanie dzieciom potencjału i wartości zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnych jej form. Dużą wartość mogą dzieci odkryć w dyscyplinie, którą narzuca tworzenie muzyki: koncentracja, skupienie, zwracanie uwagi na innych i współpraca, cierpliwość, zachowanie ciszy – by usłyszeć muzykę. To dość oczywiste, ale niekoniecznie dla dzieci, które często oczekują dobrej zabawy i natychmiastowych spektakularnych rezultatów. Często są mocno skoncentrowane na sobie. Podobało mi się także włączanie opiekunów do udziału w warsztatach.”
„Podziwiam ludzi, którzy – widać, z tak wielką pasją – robią świetną pracę. Będę, i już to robię, szczerze namawiać wszystkich do udziału w tych zajęciach.”
„Bardzo podobała mi się organizacja warsztatów, element niespodzianki, tajemnicy zachęcił uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Podział na małe liczebnie grupy umożliwił wszystkim żywy odbiór przekazywanych treści i osobiste zaangażowanie.”
„Wszystko zaplanowane – szukanie z mapą, wyznaczone godziny, świetna organizacja. Osoby prowadzące to pasjonaci, kapitalnie dobrana ekipa! Najbardziej podobało mi się, że dzieci czuły się odpowiedzialne za to, co robią i że było to dla nich ważne, co robiły. Podobało mi się indywidualne podejście do dziecka. Ogromny plus za działania twórcze! Dzieci na każdych zajęciach dokonały jakiejś twórczości!”